Jezioro Ukiel (Krzywe)

Pomost na plaży miejskiej jezioro Ukiel
Pomost na plaży miejskiej - By Mazaki (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

Powierzchnia: 412 ha

Głębokość: maksymalna – 43 m, średnia – 10,6 m

Jezioro Ukiel (Krzywe) położone na obrzeżach Olsztyna w okolicach osiedla Dajtki.

Składa się z czterech mniejszych jezior, Gutkowskiego, Przejma, Olsztyńskiego i Łupstychskiego, które połączone są cieśninami.

Linia brzegowa jeziora Ukiel jest dobrze rozwinięta, z licznymi zatoczkami. Brzegi jeziora są strome, wysokie i częściowo zalesione. Dostęp do brzegów w większości dosyć dobry. Dno piaszczyste i piaszczysto-muliste.

Nad jeziorem Ukiel znajduje się olsztyńska plaża miejska, strzeżona, z pomostem, zjeżdżalnią boiskami. Wstęp na plażę miejską jest płatny. W tym miejscua której odbywają się różne imprezy kulturalne, m.in. Olsztyn Green Festival.

Wokół jeziora znajdują się kampingi, na których można rozbić namiot, są też hotel, przystań i restauracja.

Wędkowanie: Jezioro Ukiel to zbiornik typu sielawowego. Występują tutaj szczupak, leszcz, węgorz, sieja, płoć, okoń.
Gospodarzem jeziora Ukiel jest Gospodarstwo Rybackie Bartoły Wielkie. Ceny zezwoleń w 2015/16 roku zaczynają się od 15 zł za zezwolenie 1 dniowe, 25 zł za 2 dni, 60 zł za 7 dni, 60 lub 100 zł (z łodzi) za 14 dni. Dostępne są także zezwolenia sezonowe. Więcej informacji na stronie Gospodarstwa Rybackiego Bartoły Wielkie.

Ryby w tym jeziorze:

Może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz