Jezioro Jeziorak

„Jeziorak Żaglówka przy brzegu Jażdżówki” autorstwa Marcin n® ☼ - Praca własna. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons

Powierzchnia: 34,6 km2

Głębokość: średnia 4,1 m, maksymalna 13 m

Położone na pojezierzu iławskim,  w zachodniej części Warmii i Mazur jezioro Jeziorak, to najdłuższe i jedno z największych jezior w Polsce.

Jest to jezioro rynnowe, polodowcowe, o dobrze rozwiniętej linii brzegowej obfitującej w zatoki i półwyspy.  Brzegi jeziora są w większości zalesione. Na jeziorze znajduje się 16 wysp, największa z nich, Wielka Żuława (Wielki Ostrów) ma 82,4 ha powierzchni. Zbiornik jest połączony z Kanałem Elbląskim.

Nad jeziorakiem położona jest Iława, trzydziestotysięczne miasto, będące znanym ośrodkiem sportowym i rekreacyjnym.

Nad jeziorem Jeziorak funkcjonuje bogata baza noclegowa, są tutaj liczne hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe i kampingi.

Wędkowanie: W Jezioraku występują leszcz, lin, płoć, szczupak, węgorz.
Gospodarzem jeziora Jeziorak jest Gospodarstwo Rybackie Iława. Ceny zezwoleń w roku 2015 zaczynają się od 25 zł za jeden dzień przy wędkowaniu z brzegu (40 zł z łodzi), 3 dni to koszt 40 zł (50 zł z łodzi), 7 dni – 50 zł (80 zł z łodzi), 14 dni – 80 zł (110 zł z łodzi), 1 miesiąc – 110 zł (140 z łodzi), za cały sezon zapłacimy 250 zł wędkując z brzegu i 320 zł korzystając z łodzi. Dodatkowo obowiązują dopłaty do połowów nocnych.
Więcej informacji na stronie Gospodarstwa Rybackiego Iława Jeziorak zezwolenia wędkarskie.

Może Cię zainteresować...

1 Response

  1. Site pisze:

    Duїo lat minкіo od czasu gdy mieszkaіam i chodziіam do szkoіy w Iіawie lecz wiem jedno, їe to rynnowe jezioro Jeziorak jest najpiкkniejszym jeziorem na ¶wiecie zwiedziіam je od Iіawy do Zalewa wzdіuї wschodniego i zachodniego brzegu.Raki w Jezioraku іowiіam juї w latach 60-tych i je¶li s± teraz tzn. jest okay

Dodaj komentarz